K123K20X7RL5TH5
Mfr.Part #
K123K20X7RL5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height :
5mm
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Series :
Mono-Kap™ K
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
3.2mm
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Lead Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.012µF
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Package / Case :
Radial
Published :
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
2
Diameter :
500μm
Datasheets
K123K20X7RL5TH5
Vishay K123K20X7RL5TH5
Mono-Kap™ K 0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K123K20X7RL5TH5 Overview
Ceramic capacitor is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.0038mm.
K123K20X7RL5TH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V