K121M10X7RF5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K121M10X7RF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
HTS Code :
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Size Code :
Height :
3.6mm
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
Mono-Kap™ K
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Formed Leads
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Diameter :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
120pF
Datasheets
K121M10X7RF5TH5
Vishay K121M10X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 120pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial