K121K15C0GL53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K121K15C0GL53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 500V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Series :
Mono-Kap™ K
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Capacitance :
120pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Depth :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Lead Style :
Formed Leads
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Length :
4mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
K121K15C0GL53H5
Vishay K121K15C0GL53H5
Mono-Kap™ K 120pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial