K121K15C0GF5UH5
Mfr.Part #
K121K15C0GF5UH5
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 RADIAL
e3
Length :
4mm
Depth :
2.5mm
Matte Tin (Sn)
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Formed Leads
Size Code :
Lead/Base Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Capacitance :
120pF
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
K121K15C0GF5UH5
Vishay K121K15C0GF5UH5
Mono-Kap™ K 120pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial