K121K10C0GF5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K121K10C0GF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
2.3mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.6mm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Through Hole
Series :
Mono-Kap™ K
Published :
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Capacitance :
120pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
K121K10C0GF5TH5
Vishay K121K10C0GF5TH5
Mono-Kap™ K 120pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial