K121J15C0GL53H5
Mfr.Part #
K121J15C0GL53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 500V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.9878mm
Mount :
Through Hole
Width :
2.4892mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
120pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
Mono-Kap™ K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Termination :
Depth :
2.5mm
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Formed Leads
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
K121J15C0GL53H5
Vishay K121J15C0GL53H5
Mono-Kap™ K 120pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C Through Hole Radial