K120K15C0GF53L2
Mfr.Part #
K120K15C0GF53L2
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Width :
2.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Depth :
2.6mm
Dielectric :
C0G
Terminal Pitch :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
EAR99
Length :
4mm
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Published :
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
12pF
Lead Style :
Straight
Datasheets
K120K15C0GF53L2
Vishay K120K15C0GF53L2
Mono-Kap™ K 12pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial