K120J10C0GF5TL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K120J10C0GF5TL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Depth :
2.3mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
3.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Mono-Kap™ K
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Multilayer :
yes
Capacitance :
12pF
Datasheets
K120J10C0GF5TL2
Vishay K120J10C0GF5TL2
Mono-Kap™ K 12pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial