K120K10C0GH5TH5
Mfr.Part #
K120K10C0GH5TH5
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
10 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead/Base Style :
Formed Leads
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
±10%
Wire
Length :
3.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Through Hole
Dielectric :
C0G
Capacitance :
12pF
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
EAR99
Packing Method :
TR
Depth :
2.3mm
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
K120K10C0GH5TH5
Vishay K120K10C0GH5TH5
Mono-Kap™ K 12pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial