K120J15C0GF5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K120J15C0GF5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Width :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Depth :
2.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Size Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
2.4892mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
12pF
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
K120J15C0GF5UL2
Vishay K120J15C0GF5UL2
Mono-Kap™ K 12pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial