K11LAC-P03LPH0-4200
Mfr.Part #
K11LAC-P03LPH0-4200
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
5 Weeks
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Orientation :
A
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
3
Color :
Silver
Cable Opening :
0.118 ~ 0.165 (3.00mm ~ 4.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
ODU K11LAC-P03LPH0-4200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K11LAC-P03LPH0-4200 Overview
K11LAC-P03LPH0-4200 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K11LAC-P03LPH0-4200 Applications
There are a lot of ODU
K11LAC-P03LPH0-4200 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER