K10KAC-P10LCC9-2500
Mfr.Part #
K10KAC-P10LCC9-2500
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Factory Lead Time :
5 Weeks
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Chrome over Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
10
Orientation :
A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Color :
Silver
Cable Opening :
0.079 ~ 0.098 (2.00mm ~ 2.50mm)
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Packaging :
Bulk
ODU K10KAC-P10LCC9-2500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K10KAC-P10LCC9-2500 Overview
K10KAC-P10LCC9-2500 Features
ODU MINI-SNAP® K series
K10KAC-P10LCC9-2500 Applications
There are a lot of ODU
K10KAC-P10LCC9-2500 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER