K10K0C-P04LFG0-2000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K10K0C-P04LFG0-2000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.059 ~ 0.079 (1.50mm ~ 2.00mm)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ODU K10K0C-P04LFG0-2000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
K10K0C-P04LFG0-2000 Overview
K10K0C-P04LFG0-2000 Features
ODU MINI-SNAP® K series
K10K0C-P04LFG0-2000 Applications
There are a lot of ODU
K10K0C-P04LFG0-2000 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER