K10KAC-P06LCC0-3000
Mfr.Part #
K10KAC-P06LCC0-3000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
6
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Fastening Type :
Push-Pull
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Orientation :
A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.098 ~ 0.118 (2.50mm ~ 3.00mm)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
ODU K10KAC-P06LCC0-3000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K10KAC-P06LCC0-3000 Overview
K10KAC-P06LCC0-3000 Features
ODU MINI-SNAP® K series
K10KAC-P06LCC0-3000 Applications
There are a lot of ODU
K10KAC-P06LCC0-3000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER