K100K10C0GH53L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K100K10C0GH53L2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Style :
Straight
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric :
C0G
Package / Case :
Radial
Depth :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Length :
3.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10pF
Multilayer :
yes
Size Code :
Series :
Mono-Kap™ K
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Datasheets
K100K10C0GH53L2
Vishay K100K10C0GH53L2
Mono-Kap™ K 10pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial