K100J10C0GF5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K100J10C0GF5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
2.3mm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3.6mm
Radiation Hardening :
No
Lead Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
10pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.4892mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Series :
Mono-Kap™ K
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Size Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Datasheets
K100J10C0GF5UL2
Vishay K100J10C0GF5UL2
Mono-Kap™ K 10pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial