JW2AHN-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JW2AHN-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Action :
Momentary
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil/Input Supply Type :
DC
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Coil Current(DC)-Max :
0.044 A
Product Type :
General Purpose Relays
Body Height :
20.4 mm
HTS Code :
Subcategory :
Relays
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Coil Voltage(DC)-Max :
12 V
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Physical Dimension :
28.6mm x 12.8mm x 20.4mm
Coil Voltage :
12VDC
Series :
JW
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Power Consumption :
530 mW
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
Package :
Bulk
Coil Power :
530 mW
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operate Time :
15 ms
Release Time :
5 ms
Length :
28.6 mm
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Surface Mount :
No
Coil Insulation :
Class E
Coil Resistance :
270 Ohms
Coil Current :
44 mA
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Current(DC)-Max :
5 A
Termination Type :
Solder
Width :
12.8 mm
Product Category :
General Purpose Relays
Body Breadth :
12.8 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
Contact Current(AC)-Max :
5 A
Termination Style :
PC Pin
Height :
20 mm
Contact Rating (Current) :
5 A
Body Length or Diameter :
28.6 mm
Base Product Number :
JW2AHN
Packing Method :
Box
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Product Status :
Active
Relay Function :
DPST
Coil Operate Voltage(DC) :
8.4 V
Contact Termination :
Solder Pin
Reference Standard :
CSA; FIMKO; SEMKO; SEV; TUV; UL; VDE
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
ECCN Code :
EAR99
Coil Type :
Non Latching
Mounting Style :
PCB Mount
Coil Release Voltage(DC) :
1.2 V
Features :
Contact Current Rating :
5 A