JW2AHN-B-DC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JW2AHN-B-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Resistance :
1.1 kOhms
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Coil Insulation :
Class B
Base Product Number :
JW2AHN
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Coil Voltage :
24VDC
Mounting Type :
Through Hole
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Release Time :
5 ms
Power Consumption :
530 mW
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Width :
12.8 mm
Features :
Coil Current :
22 mA
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
PC Pin
Contact Termination :
Solder Pin
Height :
20 mm
Series :
JW
Operate Time :
15 ms
Contact Current Rating :
5 A
Length :
28.6 mm