JW1SN-B-DC48V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JW1SN-B-DC48V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Height :
20 mm
Coil Type :
Non Latching
Seal Rating :
Sealed - Fully
Product Type :
General Purpose Relays
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Features :
Series :
JW
Release Time :
5 ms
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Termination :
Solder Pin
Subcategory :
Relays
Product Status :
Active
Contact Current Rating :
5 A
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Coil Resistance :
4.4 kOhms
Mounting Type :
Through Hole
Coil Insulation :
Class B
Product Category :
General Purpose Relays
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operate Time :
15 ms
Width :
12.8 mm
Coil Voltage :
48VDC
Base Product Number :
JW1SN
Termination Style :
PC Pin
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Power Consumption :
530 mW
Mounting Style :
PCB Mount
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Package :
Bulk
Length :
28.6 mm
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
11 mA