JW1SN-B-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JW1SN-B-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting Style :
PCB Mount
Base Product Number :
JW1SN
Operate Time :
15 ms
Width :
12.8 mm
Termination Style :
PC Pin
Height :
20 mm
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
5 ms
Coil Resistance :
270 Ohms
Coil Voltage :
12VDC
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Contact Current Rating :
5 A
Features :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Seal Rating :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Product Type :
General Purpose Relays
Length :
28.6 mm
Must Release Voltage :
1.2 VDC
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
General Purpose Relays
Coil Current :
44 mA
Power Consumption :
530 mW
Coil Insulation :
Class B
Contact Termination :
Solder Pin
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Series :
JW
Contact Rating (Current) :
5 A