JTN1S-TMP-F-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JTN1S-TMP-F-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Rating (Current) :
20A
Mounting Type :
Through Hole
Operate Time :
20ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Published :
Must Release Voltage :
1.2VDC
Physical Dimension :
32.2mm x 27.4mm x 27.9mm
Reference Standard :
CSA; UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Weight :
30g
Coil Resistance :
180Ohm
Voltage - Rated AC :
277V
Coil Voltage :
12VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact/Output Supply Type :
AC
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Type :
Non Latching
Current Rating :
10A
Mount :
Flanges, PCB, Through Hole
Coil Voltage (DC) :
12V
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Switching Voltage :
277VAC -Max
Width :
27.4mm
Must Operate Voltage :
9VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Power Consumption :
800mW
Coil Power :
800mW
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Depth :
27.4mm
Coil Insulation :
Class F
Length :
32.2mm
Power Rating :
800mW
Height :
27.9mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Release Time :
10ms
Series :
JT-N
Number of Pins :
5
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Packing Method :
Box
Radiation Hardening :
No
Seal Rating :
Sealed - Fully
Approval Agency :
CSA, UL
Lead Free :
Lead Free
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Relay Action :
Momentary
Termination :
Quick Connect
Throw Configuration :
SPDT
Coil Current :
66.7mA