JTN1AF-TMP-F-DC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JTN1AF-TMP-F-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Release Time :
10ms
Max Operating Temperature :
85°C
Must Release Voltage :
2.4VDC
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Operate Voltage :
18VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
30A
Coil Voltage (DC) :
24V
Series :
JT-N
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Current :
33.3mA
Switching Voltage :
277VAC -Max
Coil Type :
Non Latching
Mount :
Through Hole
Coil Resistance :
720Ohms
Coil Voltage (AC) :
24V
Coil Insulation :
Class F
Throw Configuration :
SPST
Operate Time :
20ms
Coil Power :
800mW