JRW040A0A1Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JRW040A0A1Z
Manufacturer
ABB Embedded Power
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 200W
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Output 1 :
5V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Voltage - Isolation :
1.5kV
Size / Dimension :
2.40Lx2.30W x 0.38 H 61.0mmx58.4mmx9.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Package / Case :
9-DIP Module
Power (Watts) :
200W
Efficiency :
92%
Packaging :
Tray
Voltage - Input (Min) :
36V
Applications :
ITE (Commercial)
Control Features :
Enable, Active Low
Mounting Type :
Through Hole
Series :
JRW040
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Current - Output (Max) :
40A