JQ1PF-F-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JQ1PF-F-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mount :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Contact Rating (Current) :
10A
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage (DC) :
12V
Throw Configuration :
SPDT
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Packaging :
Bulk
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
360Ohms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
10ms
Mounting Type :
Through Hole
Coil Current :
33.3mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
JQ
Must Release Voltage :
0.6VDC
Published :
Termination :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Switching Voltage :
250VAC 110VDC -Max
Operate Time :
20ms
Max Operating Temperature :
70°C
Coil Power :
400mW
Termination Style :
PC Pin
Lead Free :
Lead Free
Power Consumption :
400mW