JQ1P-24V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JQ1P-24V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
250V
REACH SVHC :
Unknown
Coil/Input Supply Type :
DC
Physical Dimension :
20mm x 10mm x 16mm
Depth :
10mm
Published :
2000
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact Rating (Current) :
10A
Release Time :
10ms
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Approval Agency :
CSA, TUV, UL, VDE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
16.7mA
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Power Consumption :
400mW
Lead Free :
Lead Free
Coil Resistance :
1.44kOhm
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Current Rating :
3A
Length :
20mm
Width :
10mm
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
5
Packing Method :
Box
Pbfree Code :
yes
Termination :
PC Pin
Weight :
7g
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operate Time :
20ms
Throw Configuration :
SPDT
Coil Insulation :
Class E
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Power :
400mW
Switching Voltage :
250VAC 110VDC -Max
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@110VDC
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Termination Style :
PC Pin
Series :
JQ
Power Rating :
400mW
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage :
24VDC
Height :
15.6mm