JMK042BJ223KC-W
Mfr.Part #
JMK042BJ223KC-W
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 01005
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Series :
M
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.022µF
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Thickness :
228.6μm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X5R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
HTS Code :
Datasheets
JMK042BJ223KC-W
TAIYO YUDEN JMK042BJ223KC-W
M 0.022μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)