JCC49HEYI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JCC49HEYI
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 49POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Plating Thickness :
30μin
Pitch :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Gender :
FEMALE
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
3 Weeks
Material - Insulation :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Board Mounting Option :
#4-40 UNC Insert
Length - Termination :
0.44 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Length or Diameter :
5.775 inch
Flange Feature :
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Read Out :
Single
Body Breadth :
0.4 inch
Reference Standard :
UL
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Number of Positions :
49
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tray
Mounting Option 1 :
LOCKING
Total Number of Contacts :
98
Contact Type :
Cantilever
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Number of Conductors :
ONE
Datasheets
JCC49HEYI
Female 0.100 2.54mm Beryllium Copper 1 Rows Tray Solder Gold 49 Positions Polyamide (PA9T), Nylon 9T