JANS2N5004
Mfr.Part #
JANS2N5004
Package / Case
TO-210AA, TO-59-4, Stud
Description
TRANS NPN 80V 5A TO59
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Stud Mount
Max Collector Current :
10A
Current - Collector (Ic) (Max) :
5A
Number of Pins :
3
Reference Standard :
MIL
Transistor Type :
NPN
Collector Base Voltage (VCBO) :
100V
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500/534
Qualification Status :
Qualified
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Number of Elements :
1
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Package / Case :
TO-210AA, TO-59-4, Stud
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Stud
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
Isolated
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
80V
Transistor Application :
SWITCHING
Polarity/Channel Type :
NPN
Pin Count :
Radiation Hardening :
No
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Terminal Position :
UPPER
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A 5V
Datasheets
JANS2N5004
JANS2N5004 Overview
As dc = Ic/Ib, DC current gain is the ratio of base current to collector current, and DC current gain for this device is 70 @ 2.5A 5V.When VCE saturation is 1.5V @ 500mA, 5A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).A maximum collector current of 10A volts can be achieved.
JANS2N5004 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A