JANS2N3500L
Mfr.Part #
JANS2N3500L
Description
TRANS NPN 150V 0.3A TO5
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Number of Elements per Chip :
1
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Maximum Collector-Emitter Voltage (V) :
150
Packaging :
Tray
Mounting :
Through Hole
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Base Emitter Saturation Voltage (V) :
0.8@1mA@10mA|1.2@30mA@300mA
Supplier Temperature Grade :
Military
Material :
Si
Diameter :
9.4(Max)
Package Height :
6.6(Max)
Pin Count :
3
Type :
NPN
EU RoHS :
Not Compliant
PCB changed :
3
Maximum Collector Base Voltage (V) :
150
Maximum Emitter Base Voltage (V) :
6
Category :
Bipolar Power
Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage (V) :
0.2@1mA@10mA|0.4@30mA@300mA
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Standard Package Name :
TO-205-AA
PPAP :
No
Configuration :
Single
Lead Shape :
Through Hole
Supplier Package :
TO-5
Minimum DC Current Gain :
@10V|25@1mA@10V|35@10mA@10V|40@150mA@10V|15@500mA@10V