JANS1N5969US/TR
Mfr.Part #
JANS1N5969US/TR
Package / Case
E, Axial
Description
VOLTAGE REGULATOR
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Brand :
Measurement Specialties
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Subcategory :
Sensors
RoHS :
Details
Packaging :
Bulk
Package / Case :
E, Axial
TE Connectivity
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Series :
Military, MIL-PRF-19500/356
Product Type :
Pressure Sensors
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 1 A
Supplier Device Package :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 4.74 V
Datasheets
JANS1N5969US/TR
Microchip Technology JANS1N5969US/TR
1.5 V @ 1 A 1 mA @ 4.74 V Bulk E, Axial Through Hole
JANS1N5969US/TR Overview
JANS1N5969US/TR Features
JANS1N5969US/TR Applications
There are a lot of Microchip
JANS1N5969US/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB