JANS1N5418
Mfr.Part #
JANS1N5418
Package / Case
B, Axial
Description
DIODE GEN PURP 400V 3A AXIAL
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Qualified
JESD-609 Code :
e0
Number of Phases :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Case Connection :
Isolated
Output Current-Max :
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 9A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Application :
FAST RECOVERY POWER
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
HTS Code :
Reverse Recovery Time :
150 ns
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
165pF @ 4V
Pin Count :
2
Peak Reverse Current :
1μA
Terminal Form :
Wire
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500/411
Package / Case :
B, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Forward Voltage :
1.5V
Number of Elements :
1
Reference Standard :
MIL-19500/411L
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 400V
Number of Terminations :
Diode Element Material :
SILICON
Peak Non-Repetitive Surge Current :
80A
Datasheets
JANS1N5418
Microchip Technology JANS1N5418
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -65°C~175°C 1μA @ 400V 2-Termination Bulk B, Axial Through Hole
JANS1N5418 Overview
There is no maximum output current when the value is 3A.Using the data chart, the peak reverse is 1μA in the datasheets.
JANS1N5418 Features
3A is the maximum value
the peak reverse is 1μA
JANS1N5418 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
JANS1N5418 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB