JANS1N4483US/TR
Mfr.Part #
JANS1N4483US/TR
Package / Case
SQ-MELF, A
Description
VOLTAGE REGULATOR
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Reel
Brand :
Microchip / Microsemi
Microchip
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Zener Current :
26 mA
Length :
5.08 mm
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Power - Max :
1.5 W
Product Type :
Zener Diodes
Test Current :
4.5 mA
Voltage Tolerance :
5 %
Configuration :
Single
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
RoHS :
N
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 1 A
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
A, SQ-MELF
Width :
2.62 mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 nA @ 44.8 V
Series :
Military, MIL-PRF-19500/406
Package / Case :
SQ-MELF, A
Product Category :
Zener Diodes
Vf - Forward Voltage :
1 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Impedance (Max) (Zzt) :
70 Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Height :
2.62 mm
Datasheets
JANS1N4483US/TR
Microchip Technology JANS1N4483US/TR
±5% 250 nA @ 44.8 V -65°C ~ 175°C (TJ) SQ-MELF, A
JANS1N4483US/TR Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 250 nA @ 44.8 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56 V volts.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 26 mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5 V @ 1 A V.
JANS1N4483US/TR Features
reverse leakage current of 250 nA @ 44.8 V
250 nA @ 44.8 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 26 mA