J115F31CH48VDCS61.5U
Mfr.Part #
J115F31CH48VDCS61.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 48V
Stock
181
In Stock :
181
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Package :
Tray
Coil Voltage :
48VDC
Coil Resistance :
1.536 kOhms
Coil Insulation :
Class F
Operate Time :
15 ms
Series :
J115F
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
36 VDC
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Coil Current :
31.3 mA
Must Release Voltage :
4.8 VDC