J115F11A110VDCS.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J115F11A110VDCS.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 110V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Series :
J115F1
Contact Rating (Current) :
40 A
Termination Style :
PC Pin
Seal Rating :
Sealed - Fully
Features :
Coil Insulation :
Class F
Coil Current :
8.2 mA
Mounting Type :
Through Hole
Must Release Voltage :
11 VDC
Coil Voltage :
110VDC
Package :
Tube
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Release Time :
10 ms
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Operate Time :
15 ms
Coil Resistance :
13.445 kOhms