J115F31C24VDCS.6
Mfr.Part #
J115F31C24VDCS.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Coil Voltage :
24VDC
Coil Insulation :
Class F
Features :
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Must Operate Voltage :
18 VDC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Series :
J115F3
Coil Current :
25 mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Operate Time :
15 ms
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) :
40 A
Package :
Tray
Coil Resistance :
960 Ohms