J115F31C240VACS
Mfr.Part #
J115F31C240VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 240V
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Resistance :
15.32 kOhms
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Current :
15.7 mA
Base Product Number :
J115F31
Coil Voltage :
240VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
J115F3
Must Operate Voltage :
180 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC