J115F31C110VDCS.6
Mfr.Part #
J115F31C110VDCS.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Coil Current :
5.5 mA
Coil Resistance :
20.167 kOhms
Coil Voltage :
110VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Must Release Voltage :
11 VDC
Series :
J115F3
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max