J115F21C110VDCS.6
Mfr.Part #
J115F21C110VDCS.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Package :
Tube
Coil Voltage :
110VDC
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Coil Current :
5.5 mA
Contact Rating (Current) :
40 A
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Series :
J115F2
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance :
20.167 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Must Release Voltage :
11 VDC