J115F21C110VACS
Mfr.Part #
J115F21C110VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
Stock
300
In Stock :
300
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Must Operate Voltage :
82.5 VAC
Coil Voltage :
110VAC
Series :
J115F2
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance :
2.36 kOhms
Coil Current :
46.6 mA
Must Release Voltage :
33 VAC
Contact Rating (Current) :
40 A
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Package :
Tube
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max