J115F21AL220VACS
Mfr.Part #
J115F21AL220VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 220V
Stock
300
In Stock :
300
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Current :
16.3 mA
Series :
J115F2
Coil Voltage :
220VAC
Must Operate Voltage :
165 VAC
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Resistance :
13.49 kOhms
Package :
Tube
Must Release Voltage :
66 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C