J115F21AL12VDCS.6
Mfr.Part #
J115F21AL12VDCS.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Coil Current :
50 mA
Package :
Tube
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Resistance :
240 Ohms
Series :
J115F2
Coil Voltage :
12VDC
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Features :
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max