J115F21A120VACS
Mfr.Part #
J115F21A120VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V
Stock
594
In Stock :
594
Power Relays, Over 2 Amps
Packaging :
Contact Configuration - 1A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
J115F2
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
39.5 mA
Must Release Voltage :
36 VAC
Must Operate Voltage :
90 VAC
Contact Rating (Current) :
40 A
Base Product Number :
J115F21
Package :
Tube
Mounting Type :
PC Pin
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Coil Resistance :
3.04 kOhms
Coil Voltage :
120VAC
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features :
Voltage :
5VDC to 277VAC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
J115F21A120VACS
Introducing Power Relays, Over 2 Amps CIT Relay and Switch J115F21A120VACS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:PC Pin, Voltage:5VDC to 277VAC, J115F21A120VACS pinout, J115F21A120VACS datasheet PDF, J115F21A120VACS amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps CIT Relay and Switch J115F21A120VACS ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.