J115F21A110VACS
Mfr.Part #
J115F21A110VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 110V
Stock
298
In Stock :
298
Coil Current :
46.6 mA
Must Operate Voltage :
82.5 VAC
Coil Resistance :
2.36 kOhms
Series :
J115F2
Coil Voltage :
110VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Package :
Tube
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact Rating (Current) :
40 A
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Must Release Voltage :
33 VAC