J115F11AH48VDCS61.5U
Mfr.Part #
J115F11AH48VDCS61.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 48V
Series :
J115F
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Coil Current :
31.3 mA
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
1.536 kOhms
Contact Rating (Current) :
50 A
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Package :
Tube
Must Operate Voltage :
36 VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
48VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Must Release Voltage :
4.8 VDC