J115F11A48VDCSH.6
Mfr.Part #
J115F11A48VDCSH.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 48V
Stock
290
In Stock :
290
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage :
48VDC
Package :
Tube
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Resistance :
3.84 kOhms
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Termination Style :
PC Pin
Coil Current :
12.5 mA
Series :
J115F1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Must Operate Voltage :
36 VDC