J109F1CS1048VDC.50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J109F1CS1048VDC.50
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Package :
Tube
Coil Insulation :
Class F
Switching Voltage :
380VAC, 110VDC - Max
Series :
J109F
Product Status :
Active
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Seal Rating :
Sealed - Fully
Release Time :
4 ms
Coil Voltage :
48VDC
Coil Resistance :
4.608 kOhms
Features :
Must Operate Voltage :
36 VDC
Coil Current :
10.4 mA
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Operate Time :
7 ms
Contact Rating (Current) :
10 A