IWC1008DR33R-3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IWC1008DR33R-3G
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
WW CER IND 1.05UF 0.45A
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Height :
2.33 mm
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
1.05Ohm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Series :
IWC1008
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.115" L x 0.106" W (2.92mm x 2.70mm)
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
450 mA
Diameter :
Self Resonant Frequency :
570 MHz
Product Category :
RF Inductors - SMD
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductance :
330 nH
Height - Seated (Max) :
0.088" (2.23mm)
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Core Material :
Ceramic
Material - Core :
Ceramic
Saturation Current :
Width :
2.7 mm
Ratings :
Product :
RF Inductors
Frequency - Self Resonant :
570MHz
Brand :
Product Status :
Active
Packaging :
MouseReel
Length :
2.92 mm
Datasheets
IWC1008DR33R-3G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD