ISC1812RQ560K
Mfr.Part #
ISC1812RQ560K
Description
FIXED IND 56UH 173MA 2.34OHM SMD
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
56μH
Frequency - Self Resonant :
8MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) :
2.34Ohm Max
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Inductance Tolerance :
10%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max DC Current :
173mA
Q Factor :
50
Packing Method :
TR, 13 INCH
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Published :
Current Rating :
173mA
Test Frequency :
2.52MHz
Height :
3.4mm
Datasheets
ISC1812RQ560K
Vishay / Dale ISC1812RQ560K
ISC1812RQ560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD