ISC1812RQ102J
Mfr.Part #
ISC1812RQ102J
Description
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD
Fixed Inductors
HTS Code :
Inductance :
1mH
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
30 @ 252kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Current Rating :
66mA
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
3.2004mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
252kHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Max DC Current :
447mA
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
16Ohm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Datasheets
ISC1812RQ102J
Vishay / Dale ISC1812RQ102J
ISC1812RQ102J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD