ISC1812RQ101K
Mfr.Part #
ISC1812RQ101K
Description
FIXED IND 100UH 147MA 3.25OHM SM
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
147mA
Frequency - Self Resonant :
7MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Q Factor :
50
Height :
3.4mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Current Rating :
147mA
Max DC Current :
147mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance Tolerance :
10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
DC Resistance (DCR) :
3.25Ohm Max
Test Frequency :
796kHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
REACH SVHC :
Inductance :
100μH
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
ISC1812RQ101K
Vishay / Dale ISC1812RQ101K
ISC1812RQ101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD